sobota, 18 stycznia 2014

Seollal (설날)


W Korei dużo ważniejszy od Nowego Roku kalendarzowego jest Nowy Rok księżycowy. Pierwszy dzień pierwszego miesiąca według kalendarza księżycowego z pewnością można zaliczyć do najważniejszych koreańskich świąt. Obchody Seollal trwają trzy dni, podczas których najbliższa rodzina spotyka się, przyrządzane są specjalne potrawy a zajęciem dla najmłodszych (i nie tylko!) są tradycyjne gry.



Okres przygotowań do Seollal przypomina naszą przedświąteczną gorączkę: gromadzone są zapasy żywności, ludzie zaopatrują się w podarunki dla najbliższych. Drogi są często nieprzejezdne, środki transportu publicznego zapchane, gdyż każdy chce zdążyć do domu na obchody.

Na dzień przed świętem, kobiety zbierają się, aby wspólnie gotować świąteczne posiłki. Najważniejszym z nich jest tteokguk (), które, gdy spożywamy, stajemy się o rok starsi. Jest to niejako symbol zdrowia i szczęścia dla całej rodziny. Tteokguk to zupa z kluskami z ciasta ryżowego, marynowaną wołowiną, ugotowanym jajkiem i suszonymi wodorostami. Poza tym przygotowywane jest dwadzieścia innych dań: warzywa, różne rodzaje ryb, koreańskie placki, galbijjim (갈비찜) żeberka wołowe w sosie sojowym z czosnkiem i cukrem, japchae () - koreański przezroczysty makaron z warzywami, mięsem i ziarnami sezamu. Dania te przygotowywane są według ustalonych tradycją schematów oraz w odpowiedniej kolejności. To bardzo ważne, ponieważ później dania te staną się darami dla zmarłych przodków i, aby okazać im odpowiedni szacunek, nie może dojść do żadnych uchybień.

Zdjęcie pochodzi z: www.korea.net

Obecnie to tylko teoria, w dzisiejszych czasach dochodzi bowiem do rozluźnienia sztywnych zasad: bardzo często dania przywożą poszczególni członkowie rodziny. Możliwy jest także zakup w sklepach już przygotowanych posiłków.

Pierwszego świątecznego dnia wstaje się bardzo wcześnie, kąpie i ubiera w seolbim (빔), czyli specjalnie przygotowany nowy hanbok (복). Gdy wszyscy są już przygotowani, zbierają się razem, aby oddać cześć zmarłym, ofiarując im pożywienie w ceremonii, zwanej charye (례). Rytuał ten jest jednocześnie prośbą o szczęśliwy rok. Każde z dań ma ściśle określone miejsce, wyznaczone zgodnie z czterema kierunkami świata, zwykle zajmują pięć rzędów i ustawiane są od lewej (zachód) do prawej (wschód). W centralnym miejscu znajduje się specjalna tabliczka, która jest jedną z oznak szacunku wobec duchów przodków, które, jak wierzą Koreańczycy, zaszczycają ceremonię swoją obecnością. Następnie rodzina dzieli się świątecznym jedzeniem.

Zdjęcie pochodzi z: www.beyondhallyu.com

Jak już wspomniałam, jedzenie tteokguk sprawia, ze stajemy się rok starsi. Dzieci czasem między sobą, zamiast pytać o wiek, żartobliwie mówią: ile tteokguk jadłeś? Po posiłku młodsi członkowie okazują swój szacunek starszym, składając formalny ukłon. To chwila, w której seniorzy składają młodym życzenia, a także wręczają prezenty. 

Po tych obchodach rodzina odwiedza rodziców ze strony żony (w pierwszej kolejności odwiedzani są zawsze krewni męża).

Odnośnie zabaw z okazji Seollal – jest ich kilka. Yut (), czyli gra planszowa, w której pionki ścigają się ze sobą, a ich drogę wskazują cztery patyki, które się podrzuca. Jegichagi (제기차), czyli gra, która polega na odbijaniu nogami specjalnej lotki tak, aby nie spadła na ziemię. Neolttwigi (널뛰to zabawa, w której wykorzystywana jest dźwignia, zwana neol (). Na każdym jej końcu znajduje się jedna osoba. Należy podskoczyć tak, aby podrzucić jak najwyżej osobę stojącą po drugiej stronie neol. Gonggi (), czyli gra w kamienie – należy podrzucać jeden lub kilka i łapać pozostałe w określony sposób. Yeonnalligi (연날리기) – puszczanie latawców. Należy je odciąć z nitki, co ma symbolizować odcięcie się od dawnych zmartwień.


Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, polecam ten filmik:



sevy




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz